WEJDŹ Z KLIENTEM NA NOWY GRUNT: TRZECI MODEL SZKOLENIA

WEJDŹ Z KLIENTEM NA NOWY GRUNT: TRZECI MODEL SZKOLENIA

Nadzwyczaj gorące lato w Europie oraz połączenie się z A&W Brands sprawiło, że brytyjska wytwórnia słody­czy i napojów gazowanych Cadbury Schweppes spodzie­wała się wzrostu sprzedaży wody sodowej, a co za tym Idzie, ożywienia na rynku cenowym przed końcem roku 1995. Tak się jednak nie stało i do końca października sprzedaż utrzymywała się na poziomie 20% w skali rocz­nej . Liczby wyraźnie wskazywały na wznowienie brytyjs­kiej wojny z colą.

W panującej atmosferze napiętego współzawodnic­twa, żadne napoje nie stanowią takiego zagrożenia dla Schweppesa i innych znanych firm, jak prywatnie ety­kietowane wody gazowane i ostatnio wprowadzona na rynek Virgin Cola. Kanadyjska Cott Corporation pewnie święci tryumfy. Cott ma umowę na produkcję zarówno Virgin Cola — najnowszego produktu Richarda Branso- na, właściciela Virgin Atlantic Airways — jak i Classic Cola J. Sainsbury’ego, największego wytwórcy prywat­nie etykietowanego napoju w Wielkiej Brytanii. Co wię­cej, Cott może poszczycić się powołaniem do istnienia obu wyrobów.

Cott jest przykładem trzeciego modelu szkolenia, po­legającego na tym, że dostawca wprowadza klientów w nowe przedsięwzięcia, powiększając w ten sposób włas­ny rynek. Dzięki współpracy z Richardem Bransonem i magicznej sile nazwy Virgin Atlantic, Cott może zaspo­koić wymagania rynku bez tracenia własnej energii twór­czej i nadmiernego wysiłku. Początkowo Cott dostarczał dla Virgin Atlantic syropy i wodę gazowaną. Obecnie na­mówił Virgin na wprowadzenie nowej linii produkcyjnej, która okazała się bardzo korzystną dla obu stron.

MBNA Corp. jest szybko rozwijającym się wydawcą kart kredytowych w Stanach Zjednoczonych. Założona w 1982 roku jako oddział kart kredytowych niewielkiego wówczas banku w Delaware, MBNA do roku 1994 mia­ła już ponad 14 mLn właścicieli kart VISA i MasterCard. Na czym polega sukces tej firmy?

Nie jest to stała niska cena. Wzrost znaczenia MBNA spowodowany został wydawaniem kart podobnych do kredytowych. Działa to na takiej zasadzie: MBNA zwraca się do jakiejś organizacji, np. Sierra Club, i zachęca do korzystania z kart kredytowych. Sierra Club oferuje swo­im członkom karty Sierra Club VISA lub Master Card i zarabia 0,5% wszystkich transakcji swoich członków. Na karcie kredytowej podana jest nazwa organizacji, przez którą została wydana i przy zakupie następuje au­tomatyczne przekazanie odpowiedniej kwoty na konto tej organizacji. Na tego rodzaju transakcjach Sierra Club za­robił w 1994 roku ponad 400 tysięcy dolarów.

Firma stworzyła również podobne karty dla organiza­cji studenckich w całym kraju, dla wielbicieli Baltimore Orioles, National District Attorney’s Association, a nawet dla członków Britain’s Rolls-Royce Enthusiasts Club.